Skip to report. Ctrl + Shift + 2 link.
Skip to page navigation. Ctrl + Shift + n link.

STATdat.

Počet obyvateľov podľa pohlavia - SR, oblasti, kraje, okresy, mesto, vidiek (ročne) 

[om7102rr]

-
Posledná aktualizácia údajov:31.03.2025
Výber údajov
ObdobieNUTS *Územie
>
PohlavieUkazovateľ
NUTS 1 - Slovenská republika, NUTS 2 - Oblasti, NUTS 3 - Kraje, LAU 1 - Okresy, LAU 2 - Obce, NUTS * - Klasifikácia štatistických územných jednotiek
Ukazovateľ2019
SpoluMužiŽeny
Slovenská republikaStav trvale bývajúceho obyvateľstva na začiatku obdobia (Osoba)5 450 4212 661 0772 789 344
Stredný (priemerný) stav trvale bývajúceho obyvateľstva (Osoba)5 452 2572 662 3852 789 872
Stav trvale bývajúceho obyvateľstva na konci obdobia (Osoba)5 457 8732 665 3502 792 523
Poznámka:
Mesačné a štvrťročné údaje sú do r. roka 2020 spracované podľa obdobia (mesiaca) doručenia štatistických hlásení radu OBYV od spravodajských jednotiek na Štatistický úrad SR. V dôsledku možných posunov spravodajskej povinnosti spravodajskou jednotkou (matrika, ohlasovňa pobytu, okresný súd), termín (obdobie) štatistického spracovania nemusí byť zhodný s dátumom demografickej udalosti.
Od r. 2021 sú mesačné a štvrťročné údaje spracované podľa dátumu demografickej udalosti (t. j. dátumu, kedy demografická udalosť nastala „de facto“). Počas sledovaného roka sa pravidelne aktualizujú a majú charakter predbežných údajov. Po uzavretí sledovaného roka a zverejnení údajov za rok, údaje už majú definitívny charakter.
Počet obyvateľov k 31.12. daného roku sa rovná počtu obyvateľov k 1.1. nasledujúceho roku, okrem rokov, v ktorých sa realizuje sčítanie, ktoré stavy obyvateľstva aktualizuje:
stav obyvateľstva k 31. 12. 2001 ≠ stav obyvateľstva k 1. 1. 2002 (SODB 2001)
stav obyvateľstva k 31. 12. 2010 ≠ stav obyvateľstva k 1. 1. 2011 (SODB 2011)
stav obyvateľstva k 31. 12. 2020 ≠ stav obyvateľstva k 1. 1. 2021 (SODB 2021).
Stredný stav obyvateľstva vyjadruje počet obyvateľstva ku stredu sledovaného obdobia.
Stredný stav obyvateľstva v mesiaci je spracovaný ako priemerný stredný stav, t. j. aritmetický priemer vychádzajúci z počiatočných a koncových stavov: (počiatočný stav + koncový stav) / 2.
Stredný stav obyvateľstva v štvrťroku je spracovaný ako priemerný stredný stav, t. j. aritmetický priemer vychádzajúci z počiatočných a koncových stavov. Napríklad, pre 1. štvrťrok platí: (stav 1. 1. + 2x stav 1. 2. + 2x stav 1.3. + stav 31. 3.) / 6.
Stredný stav obyvateľstva v roku je spracovaný bilančnou metódou k 1. 7. daného roka (počiatočný stav plus pohyb obyvateľstva za prvú polovicu roka).
Údaje o pohybe obyvateľstva sa získavajú spracovaním štatistických hlásení o jednotlivých demografických udalostiach obyvateľstva (narodenie, úmrtie, uzavretie manželstva, rozvod, sťahovanie) tvoriacich obsah štatistických zisťovaní o obyvateľstve. Spracovávajú sa za všetkých obyvateľov, bez ohľadu na štátne občianstvo, ktorí majú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Do demografickej štatistiky sa zahŕňa aj štatistika potratov, ktorá sa spracováva z údajov preberaných zo zisťovania v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR.
Štatistika sťahovania zahŕňa vnútorné sťahovanie (zmeny trvalého pobytu medzi obcami, resp. mestskými časťami v Bratislave a v Košiciach, okresmi a krajmi) a zahraničné sťahovanie, ktorým sa rozumie zmena krajiny trvalého pobytu, bez ohľadu na štátne občianstvo.
Údaje zistené sčítaním obyvateľov, domov a bytov (SODB) tvoria základ na bilancovanie počtu a štruktúr obyvateľstva podľa pohlavia, veku, rodinného stavu, národnosti, vzdelania, krajiny narodenia a štátneho občianstva v nasledujúcom desaťročnom období.
V roku 2012 sa zmenilo spracovanie štatistiky narodených: kým do roku 2011 boli do počtu narodených započítavané i deti narodené v zahraničí matkám s trvalým pobytom v SR, od roku 2012 sú do štatistiky narodených započítavané len deti narodené na Slovensku a do počtu obyvateľov SR sa započítajú len tie deti narodené v zahraničí, ktoré boli prihlásené na trvalý pobyt v SR.
Demografická štatistika je metodicky a obsahovo porovnateľná v medzinárodnom meradle.
Živonarodení (osoby) – za živonarodené dieťa sa pokladá také, ktoré sa narodí aspoň s jedným zo znakov života, t. j. dýchanie, akcia srdca, pulzácia pupočníka alebo aktívny pohyb svalstva, aj keď nebol prerušený pupočník alebo nebola porodená placenta. Pôrodná hmotnosť pritom je: a) 500 g a vyššia alebo b) 499 g a nižšia, ak dieťa prežije 24 hodín po pôrode.
Mŕtvonarodení (osoby) – pôrodom mŕtveho dieťaťa je jeho narodenie bez vyššie uvedených znakov života, pričom jeho pôrodná hmotnosť je 1 000 g a vyššia.
Potraty (počet v jednotkách) – počet samovoľných potratov + počet umelých potratov.
Potrat je predčasné samovoľné alebo navodené ukončenie tehotenstva vrátane mimomaternicového tehotenstva, pri ktorom plod neprejavuje znaky života a pôrodnú hmotnosť má nižšiu ako 1 000 gramov, alebo prejavuje niektorý znak života a pôrodnú hmotnosť má nižšiu ako 500 gramov, ale neprežije 24 hodín, príp. ak sa nedá určiť hmotnosť plodu a ide o tehotenstvo kratšie ako 28 týždňov. Umelé prerušenie tehotenstva (umelý potrat) je navodené ukončenie tehotenstva vrátane mimomaternicového tehotenstva. Samovoľný potrat (spontánny potrat) je samovoľné ukončenie tehotenstva, t. j. potrat podmienený biologicky, bez zjavného vonkajšieho zásahu.
Ukončené tehotenstvá (počet v jednotkách) – počet narodených (spolu) + počet potratov (spolu).
Vysvetlivky symbolov
Ležatá čiarka (–)jav sa nevyskytovalv tomznamená úplný výber položiek
Ležatý krížik (x)zápis nie je možný z logických dôvodovz tohoznamená neúplný výber položiek
Bodka (•)údaj nie je k dispozícii alebo je nespoľahlivýZnak zlomu (~)prerušenie porovnateľnosti časového radu z metodických alebo iných dôvodov
Veľké D (D)údaj nie je možné publikovať pre jeho dôverný charakterNula (0; 0,0; 00)označuje hodnotu menšiu ako najmenšia vyjadriteľná hodnota v tabuľke v absolútnom tvare
Kontakt na informačný servis :    tel. +421 2 50 236 339; +421 2 50 236 335;    e-mail: info@statistics.sk    Podmienky používania údajov
Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC - BY) Creative Commons License
Stránka1© Štatistický úrad Slovenskej republiky22.6.2025
Navigation links